Spotkanie
Gorączka złota – spotkanie prozaików
W cyklu: XXV Festiwal Ars Cameralis 2016
Jeśli miejsce, w którym się człowiek urodził, nie może być jego domem, to domem staje się miejsce, do którego zmierza. (Eleanor Catton, Wszystko, co lśni)
Wieczór prozaików w Kinoteatrze Rialto podzielony będzie na dwa segmenty: autorskie spotkania wokół twórczości Eleanor Catton oraz Willy’ego Vlautina. Pisarze odpowiedzą na pytania prowadzących (Macieja Świerkockiego, Szymona Kloski) i publiczności oraz odczytają fragmenty swojej prozy.
Eleanor Catton – nowozelandzka pisarka zadebiutowała w 2007 roku powieścią Próba, będącą jednocześnie pracą magisterską wieńczącą jej studia kreatywnego pisania na Uniwersytecie Wiktorii. Skandal związany z molestowaniem uczennicy przez nauczyciela staje się w debiutanckiej książce Catton podstawą przedstawienia przygotowywanego przez studentów pobliskiej szkoły aktorskiej.
W 2013 roku Eleanor Catton została najmłodszą laureatką nagrody Bookera, którą uhonorowano jej drugą powieść, Wszystko, co lśni. Opowieść o czasach gorączki złota w Nowej Zelandii przyniosła jej międzynarodowy rozgłos. Twórczość pisarki charakteryzuje wyrafinowana forma połączona ze społecznym zaangażowaniem, obecnym zresztą i w pozaliterackich działaniach Catton. Publiczna krytyka nowozelandzkiego rządu, której dopuściła się podczas festiwalu literackiego w Indiach, spotkała się z reakcją samego premiera, Johna Keya. W telewizji śniadaniowej wyraził on „rozczarowanie” postawą pisarki.
Willy Vlautin – założyciel i wokalista Richmond Fontaine jest nie tylko muzykiem i tekściarzem, ale także autorem czterech powieści. Niestety, żadna z nich nie została do tej pory przetłumaczona na język polski. W swojej twórczości sięga do realizmu spod znaku Charlesa Bukowskiego, Raymonda Carvera czy Johna Steinbecka.
Debiutancka książka Vlautina, The Motel Life z 2006 roku, znalazła się na liście dwudziestu pięciu najlepszych publikacji roku według „Washington Post”. Kolejne powieści – Northline (2008), Lean on Pete (2010) i The Free (2014) – potwierdziły pozycję Vlautina jako nadziei realizmu amerykańskiego. Wielu głosów uznania przysporzyła autorowi przede wszystkim książka Lean on Pete, opowiadająca o przyjaźni piętnastoletniego chłopca z koniem wyścigowym, do której filmowej adaptacji przygotowuje się właśnie Andrew Haigh.