Spotkanie
XVIII Festiwal Slajdów Podróżniczych w Katowicach. Dzień 1.
W cyklu: XVIII Festiwal Slajdów Podróżniczych w Katowicach
17.00 Karol Wójcicki – Ciemność dnia, światła nocy
Pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage Z głową w gwiazdach na Facebooku.
Przemierza cały świat w pogoni za za
mieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym polując na zorze polarne. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów.
Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych.
Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej.
Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.
Ciemność dnia, światła nocy to opowieść o podróżowaniu po świecie, celem poszukiwania najbardziej niesamowitych zjawiska astronomicznych.
Historia skupia się przede wszystkim na całkowitych zaćmieniach Słońca oraz o zorzach polarnych, a także o najbardziej unikatowym zjawisku astronomicznym, które będzie można zobaczyć na świecie w 2027 roku. Cała prelekcje opiera się na zebranych podczas licznych wypraw materiałach foto i video. Słuchacze poznają naturę przytaczanych zjawisk i zobaczą unikalne materiały ukazujące ich rzeczywisty przebieg.
19:00 Jakub Rybicki – Kuba – Koniec rewolucji?
Z zawodu podróżnik, fotograf i dziennikarz, ekspert od krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu. Laureat światowych nagród fotograficznych, m.in Travel Photographer of The Year. Autor książki Po Bajkale, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Zawodowy storyteller i pilot wycieczek. Alpinista, w 2016 roku podjął próbę zdobycia drugiego najwyższego niezdobytego szczytu świata. Rowerem przejechał w zimie jezioro Bajkał i Grenlandię. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna.
Kuba to rajska wyspa, w której można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Ale jaka jest od środka, co w sobie kryje, co myślą ludzie i jak im się żyje? Jest to kraj pełen paradoksów rodem z PRL, który właśnie przeżywa koniec komunizmu i swój rok 1989. Jest pełen emocji, tajemnic, piękna, brzydoty, rumu i cygar. Zapraszamy na opowieść o miesięcznej wyprawie rowerowej przez Kubę – tę turystyczną i nieznaną, w deszczu i słońcu, za to zawsze w oparach spalin z archaicznych pojazdów i smakiem trzech kanapek do wyboru oferowanych przez wszystkie punkty gastronomiczne na wyspie.
20.30 Jerzy Grebosz – Jak Robinson wśród Buszmenów Oceanii – największa przygoda życia
Uwaga!
Karnet dwudniowy w cenie 45 złotych można wybrać jako „Zmianę ceny” w zakładce „Zakup/rezerwacja” w „Szczegółach zamówienia” w tym wydarzeniu.