Film, Recital, Spotkanie
Wojciech Kilar. w 90. rocznicę urodzin – film + spotkanie + minirecital
Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood
Wojciech Kilar. w 90. rocznicę urodzin – spotkanie z Krzysztofem Zanussim i Violettą Rotter-Kozerą + pokaz filmu Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood + minirecital wybitnego pianisty jazzowego Pawła Tomaszewskiego.
Z okazji 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Spotkamy się z reżyserem Krzysztofem Zanussim, który współpracował z Wojciechem Kilarem przy większości swoich filmów i Violettą Rotter-Kozerą, reżyserką, autorką filmu Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood.
Ważną częścią wieczoru będzie minirecital Pawła Tomaszewskiego – uznanego pianisty, kompozytora, aranżera, producenta muzycznego i dziekana Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Na program recitalu złożą się filmowe kompozycje Wojciecha Kilara w autorskiej aranżacji Pawła Tomaszewskiego.
Spotkanie zakończy się pokazem filmu Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood.
Wojciech Kilar – genialny kompozytor, pianista, jeden z czołowych polskich awangardzistów, który stał się jednym z najważniejszych polskich twórców muzyki filmowej. Autor muzyki do ponad 150 filmów, w tym Draculi Francisa Forda Coppoli i Portretu damy Jane Campion. Różnorodność – gatunkowa, tematyczna, stylistyczna – filmów, do których skomponował muzykę jest przeogromna. Od symbolicznego Salta (1965) Tadeusza Konwickiego czy kostiumowej Lalki (1968) Wojciecha Jerzego Hasa przez filmy Romana Polańskiego (Śmierć i dziewczyna, Pianista, Dziewiąte wrota), niemal całą filmową twórczość Krzysztofa Zanussiego i Kazimierza Kutza, aż po kino gatunkowe – jak polski horror kostiumowy Lokis (1970) Janusza Majewskiego i Draculę (1992) Coppoli czy wreszcie, chyba najbardziej zaskakujący w tym zestawieniu, kultowy Rejs (1970) Marka Piwowskiego.
Wojciech Kilar. Między awangardą a Hollywood, reż. Violetta Rotter-Kozera, dokumentalny/biograficzny, Polska, 2017, 75 min
W jaki sposób Wojciech Kilar, uznany twórca awangardowy, którego utwory porywały słuchaczy pierwszych Warszawskich Jesieni, trafił do przemysłu filmowego? Jak wyglądała jego współpraca z reżyserami, czy jego pomysły nie spotykały się z oporem twórców, cenzury? Jaki jest status muzyki filmowej, czy jest on równy muzyce koncertowej? Czym inspirował się Kilar, tworząc ścieżki dźwiękowe do filmów? Czy zdarzały mu się gorsze produkcje?
Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w filmie, udzielili ich wybitni artyści, często zaprzyjaźnieni z kompozytorem. Są wśród nich m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Antoni Wit, Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kord, Marek Moś, Peter Jablonski, Sławomir Idziak, Fred Fuchs – producent Draculi. Dopełnieniem rozmów z artystami i świadkami wydarzeń, których bohaterem był Wojciech Kilar, są fragmenty wybitnych dzieł światowej sławy reżyserów, z którymi współpracował kompozytor. W dokumencie wykorzystano fragmenty ponad 20 produkcji od wczesnych filmów z lat 60. w reżyserii Kazimierza Kutza po ostatnie obrazy, takie jak Pianista w reżyserii Romana Polańskiego, Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy czy Portret damy Jane Campion.