Film
WIECZÓR FILMOWY – PIES ANDALUZYJSKI seans z muzyką na żywo + OBYWATEL KANE
Un chien andalou / Citizen Kane
Pokaz filmów poprzedzi wprowadzenie dr Anity Skwary – wykładowczyni i absolwentki Filmoznawstwa UŚ oraz Mariusza Ciszewskiego – absolwenta; a zarazem: wieloletnich prowadzących odbywającego się w Kinie Kosmos cyklu „Lekcje filmowe, czyli jak czytać kino?”, przybliżającego widzom historię i konteksty kulturowe klasyki kina.
Impreza odbędzie się z okazji przypadającej 50. rocznicy Filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, który wraz z Instytucją Filmową Silesia Film pragnie uczcić jubileusz wydarzeniem, które ukaże rolę kierunku w zakresie edukacji wyższej oraz zaprezentuje jej efekty w postaci trwałej obecności działań filmowych w przestrzeni miasta i regionu.
Obchody 50-lecia Filmoznawstwa UŚ zostały objęte Honorowym Patronatem jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka oraz Prezydenta Miasta Katowice dr. Marcina Krupy. Współorganizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Śląski oraz Instytucja Filmowa Silesia Film.
18.30–19.00 Lekcja filmowa. Prowadzenie: dr Anita Skwara i Mariusz Ciszewski
19.00–19.20 Projekcja filmu Pies andaluzyjski – Seans filmu z muzyką na żywo w wykoniu Trio Bartosza Pieszki
19.30–21.30 Projekcja filmu Obywatel Kane
Absolwentów i sympatyków filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim, którzy zakupili bilety na wieczór filmowy o 18.30, zapraszamy również na część oficjalną, czyli spotkanie pracowników, absolwentów i przyjaciół filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim oraz inaugurację jubileuszu. Część oficjalna rozpocznie w się w Kinoteatrze Rialto o godz. 16.30.
———————————————————————————
Pies andaluzyjski, reż. Luis Buñuel, Francja, 1929, 16 min
Niespełna 20-minutowy film, który stał się początkiem kina surrealistycznego. Obraz składa się z kilku luźnych scen, które nie pozostają ze sobą w żadnym konkretnym związku. Jedyną rzeczą, która je łączy jest chęć zaszokowania widza.
Obywatel Kane, reż. Orson Welles, USA, 1941, 119 min
Obraz uznawany za jedno z najważniejszych dzieł światowej kinematografii.
Kiedy 76-letni Charles Foster Kane, magnat prasowy, na łożu śmierci wypowiada jedno, jedyne słowo, „Różyczka”, wszyscy zgromadzeni w ogromnym zamku Kane’a Xanadu popadają w konsternację. Nawet przeprowadzona przez grupę dziennikarzy wnikliwa analiza kronik filmowych nie daje odpowiedzi na pytanie, co oznacza owa enigmatyczna „Różyczka”. Ani w życiu publicznym Kane’a, ani jego życiu towarzyskim i zawodowym nie można znaleźć rozwiązania dręczącej wszystkich zagadki. Jeden z reporterów postanawia rozszyfrować znaczenie tego słowa.
Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków uzyskanych z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.