Koncert
Tie Break i Michał Urbaniak
W cyklu: JazzArt Festival
Tie Break zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Założony w 1980 w Częstochowie. Laureat festiwali Jazz Juniors w Krakowie(1980) i Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1980).
Trzon grupy grupy stanowi czwórka utytułowanych muzyków:
Marcin Pospieszalski – bass, Mateusz Pospieszalski – sax., Janusz Yanina Iwański – gr. , Antoni Gralak – tr.
Ich spotkanie zapoczątkowało powstanie rozpoznawalnego brzmienia zespołu i funkcjonowanie w obrębie offowej subkultury lat 80-tych.
Krytycy oraz środowisko miało olbrzymie kłopoty z zaakceptowaniem zespołu, dzięki temu szybko zdobyli sobie pozycje najważniejszego i najciekawszego outsidera na rodzimej scenie. Od tamtego czasu mówi się o zjawisku Tie Break nie tylko pod względem muzycznym i artystycznym ale także duchowym. Trzon grupy pozostawał niezmieniony, natomiast przez zespół przewinęło się wiele osób doskonale znanych z naszej sceny muzycznej m. inn. Włodzimierz Kiniorski, Sarandis Iovanudis, Kuba Majerczyk, Jorgos Skolias, Stanislaw Sojka, Andrzej Urny, Andrzej Ryszka, Zbigi Uhuru Brysiak, Wojtek Konikiewicz, Aleksander Korecki, Zbigniew Wegechaubt.
Plastycy, fotografowie: Andrzej i Tosia Świerczyńscy, Kamil Sipowicz, Jaroslaw Kobyłkiewicz, Jurek Owsiak, Marek Makowski.
Zespół z całą pewnością jest zjawiskiem socjologicznym, jego muzyka do dzisiaj brzmi świeżo i awangardowo, będąc jednocześnie mieszaniną różnych stylów, co powoduje trudności z jednoznacznym zaklasyfikowaniem i włożeniem do muzycznej szuflady . Grupa dzięki swojej muzyce wykształciła świadomość u bardzo wielu współczesnych muzyków. Tie Break postrzegany jest jako zespół poszukujący, oraz tworzący własny unikalny styl muzyczny oraz brzmienie. Uważa się, że dzięki Tie Brekowi powstał jass , co wydaje się być ciekawym stwierdzeniem biorąc pod uwagę to, że muzyka Tie Brek była zdecydowanie bardziej złożona i wymagała umiejętności, o które jass nie dbał tak bardzo.
Jedno jest pewne- to grupa która jest kamieniem milowym rodzimej sceny muzycznej i to nie tylko w kategoriach jazzu.
Michał Urbaniak światowej sławy skrzypek, kompozytor i producent. Jedyny Polski skrzypek, który zagrał z takimi legendami światowego jazzu, jak: Miles Davis, Harbie Hancock, Kenny Garret, Marcus Miller, Toots Thielemans, Quincy Jones, Roy Hynes, Larry Coryell, Billy Cocham i Stephane Grapelly. Dzięki sławie, otwartości artystycznej i podróżom muzycznym poznał artystów na całym świecie. Stworzył projekt Urbanator, który jest jednym z najbardziej ekscytujących jego projektów muzycznych.
Połączenie sceniczne tych dwóch legend jest efektem zaproszenia Tie Breaku do udziału w festiwalu Boogiebrain w Szczecinie , na którym zespół zaistniał z zaproszonym Michałem Urbaniakiem który wykonał wtedy z nimi trzy utwory . Po koncercie wszyscy w zespole oraz Michał byli bardzo podekscytowani , zapadła decyzja aby to kontynuować , ponieważ spotkanie takich energii scenicznych jak Michał oraz Tie Break zrodziło jakość która jest unikalnie muzyczną oraz artystyczną sytuacją . Kolejny koncert tego zestawienia który odbył się w Częstochowie dobitnie tego dowiódł . Proszę Państwa przed Wami …Tie Break oraz Michał Urbaniak .
skład:
Marcin Pospieszalski- bass
Mateusz Pospieszalski – sax.
Janusz Yanina Iwański – gr.
Antoni Gralak – tr.
Frank Parker-dr
gościnnie: Michał Urbaniak- viol
www.facebook.com/gingilop
www.myspace.com/bandtiebreak
www.michalurbaniak.com
www.facebook.com/UrbaniakMichal
Na parterze układ stojący.
UWAGA! Odbiór biletów z rezerwacji najpóźniej do 21.04.!