Film, Spotkanie
Rialto DOCumentalnie – Syndrom Hamleta
W cyklu: RIALTO DOCumentalnie
Śląska premiera filmu Syndrom Hamleta oraz spotkanie z reżyserką Elwirą Niewierą i bohaterami filmu – wydarzenie w ramach cyklu Rialto DOCumentalnie
Syndrom Hamleta – najnowszy film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (odpowiedzialnych m. in. za Efekt domina czy głośnego Księcia i Dybuka) przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami szekspirowskiego Hamleta, wraca na scenie do doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje trudne wspomnienia. Próby, w połączeniu z wejściem w prywatne życie bohaterów, tworzą poruszający portret pokolenia mierzącego się z wojennym doświadczeniem i przykrą przeszłością, która teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością, jak i przyszłością.
Syndrom Hamleta z bliskiej, intymnej perspektywy portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.
Syndrom Hamleta to jeden z najgłośniejszych polskich filmów dokumentalnych tego roku. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał nagrodę Złotego Lajkonika. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno zdobył Grand Prix dla najlepszego filmu sekcji Semaine de la Critique oraz nagrodę niezależnych krytyków Boccalino d’Oro dla najlepszego dokumentu.
Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką filmu Elwirą Niewierą oraz bohaterami filmu.
Elwira Niewiera – ur. w 1976 roku. Reżyserka, scenarzystka. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych zrealizowanych wspólnie z Piotrem Rosołowskim: Efekt domina (m.in. Grand Prix Złoty Róg i Grand Prix Złoty Lajkonik na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złoty Gołąb na MFF DOK Leipzig) oraz Książę i Dybuk (m.in. Nagroda Venezia Classici za najlepszy film dokumentalny o kinie na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2019 za Najlepszy Film Dokumentalny). W swoich działaniach artystycznych Elwira koncentruje się przede wszystkim na politycznych, społecznych i kulturowych transformacjach w Europie Wschodniej. Laureatka nagrody Młodego Kina Niemieckiego w 2020 r. oraz prestiżowej amerykańskiej nagrody Chicken & Egg Award 2021.