Film
Spotkanie z Marcinem Kydryńskim + projekcja filmu Indochiny
Indochine
FILMOWE PODRÓŻE MARCINA KYDRYŃSKIEGO
Patronem cyklu jest Osiedle Bażantowo (Spółka Millenium Inwestycje).
Drugie spotkanie z Marcinem Kydryńskim to podróż na wschód, na Półwysep Indochiński, którego niezwykły klimat i historię poznamy za sprawą nagrodzonego Oscarem melodramatu Indochiny.
Odległe miejsca, zapierające dech krajobrazy, odmienne kultury i Marcin Kydryński w roli przewodnika po fascynującej różnorodności świata. Wiosną Kinoteatr Rialto rozpoczyna nowy cykl filmowy z podróżami w roli głównej. Cztery razy spotkamy się w Rialto, kolejno z czterema wielkimi filmami, z których każdy otworzy drogę do rozmów, wspomnień, fotografii. Każdy stanie się przepustką do innego świata.
Marcin Kydryński – radiowiec, podróżnik, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali.
Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat w godzinach 15 – 17.
Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich.
Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów SIESTA w drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty Siesta stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.
Autor książek: Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu (1993), Chwila Przed Zmierzchem (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera Pod Słońce (1999), Biel. Notatki z Afryki (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album Lizbona. Muzyka Moich Ulic, a w 2017 r. w Edipresse Książki – nowe i odświeżone wydanie tytułu. 20 maja 2020 r. ukazała się najnowsza książka pt. Dal, efekt czteroletniej pracy nad zbiorem starych fotografii z afrykańskich kolonii.
Indochiny, reż. R. Wagnier, Francja, 1992, 152 min
Opis: Akcja zaczyna się w Indochinach lat 30. XX wieku. Plantacja drzew kauczukowych należy do francuskiej kolonistki Éliane, która mieszka w Wietnamie wraz z ojcem i przybraną córką Camille. Na jednej z aukcji Éliane poznaje młodego francuskiego oficera Jeana – Baptiste Le Guena, z którym przeżywa krótki romans. W tym czasie jej córka Camille również się w nim zakochuje i porzucając dom oraz aktualnego narzeczonego, wyrusza do Tonkinu, gdzie stacjonują oddziały francuskie, w których służy Jean. Éliane rusza jej śladem. Dzieje ich zakazanej miłości przedstawiono na tle burzliwej historii Wietnamu: narastania oporu przeciw Francuzom, wydarzeń II wojny światowej, powstania wyzwoleńczego i upadku francuskiego kolonializmu.