Film z muzyką na żywo, Koncert, Sylwester
Olé! Sylwester Rialto 2024/2025
Olé! Sylwester!
Hiszpańska Noc!
Panie i Panowie!
Zapraszamy na wieczór sylwestrowy w gorących hiszpańskich rytmach! Przed nami uczta filmowo-muzyczno-taneczna.
Na ekranie zobaczymy zwariowaną odsłonę opery Carmen Georges’a Bizeta w interpretacji komika wszech czasów – Charliego Chaplina. Pokazowi filmu Charlie gra Carmen będzie towarzyszyła muzyka na żywo pełna hiszpańskiego temperamentu.
Po przerwie, podczas której zaserwowane zostaną trunki i przysmaki inspirowane kuchnią hiszpańską, scena Kinoteatru Rialto zamieni się w andaluzyjskie Tablao. Muzycy zaprezentują charakterystyczne, tradycyjne formy flamenco, które łączą głęboki, przejmujący śpiew, akompaniament gitary, rytm cajonu z żywiołowymi oklaskami, stepem, dźwiękami kastanietów i porywającym tańcem. W trakcie koncertu artyści opowiedzą o sztuce flamenco i wykonywanych utworach. Zaproszą także widzów na małe warsztaty 🙂
Sylwestrowy wieczór zakończymy uroczystym odliczaniem zgodnym z hiszpańską tradycją, według której 12 winogron zjedzonych tuż przed północą przyniesie nam szczęście i pomyślność w NOWYM ROKU.
Hiszpańską Noc ze swadą i humorem poprowadzi konferansjer Marcin Skorek.
Zachęcamy do zabawy strojami i zabrania wszelkich atrybutów flamenco (wachlarze, chusty, kastaniety, kwiaty we włosach, kolorowe stroje, długie spódnice).
Niech ta ostatnia grudniowa noc będzie najgorętsza tej zimy!
___________________
Na parterze układ kawiarniany – stoliki z krzesłami.
Sprzedaż/rezerwacja miejsc na dole dla grup minimum 4-osobowych.
Rezerwacja bądź zakup biletów na parter tylko w kasie kina. Bilety na balkon można kupować również online.
Cena biletu dla jednej osoby:
240 zł – parter
210 zł – balkon
___________________
Program wieczoru:
20.00 Otwarcie bram // Poczęstunek na powitanie: kawa/herbata/woda niegazowana/napoje/powitalne tapas
20.30 Charlie gra Carmen, reż. Ch. Chaplin – seans z muzyką na żywo
21.30-22.30 Przerwa + poczęstunek
22.40 Koncert + warsztaty
24.00 Feliz salida y entrada 2025!!! // Uroczyste odliczanie zgodnie z hiszpańską tradycją, która nakazuje zjedzenie 12 winogron na szczęście. // Toast z lampką musującego wina, życzenia, pożegnanie.
___________________
Charlie gra Carmen, reż. Charlie Chaplin, USA, 1915, 40 min, wyst. Charlie Chaplin, Edna Purviance, Leo White
Parodia opery Carmen Bizeta. Charlie, grający żołnierza, zostaje wysłany na południe Hiszpanii, aby schwytać bandę Cyganów. Tam zakochuje się w ich przywódczyni, uwodzicielskiej Carmen.
Do filmu na żywo zagrają: Tomasz Pala – piano, Michał Czachowski – gitara flamenco, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne, Agnieszka Malicka – kastaniety.
Koncert Flamenco:
Agnieszka Malicka – taniec
Michał Czachowski – gitara
Joanna Kolasa – śpiew
Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne
Tomasz Pala – piano
AGNIESZKA MALICKA – tancerka flamenco. Swoje umiejętności doskonaliła pod okiem znakomitych hiszpańskich tancerzy w słynnych andaluzyjskich szkołach flamenco, biorąc udział w licznych kursach i warsztatach mistrzowskich w Sewilli, Granadzie, Jerez de la Frontera i Maladze. Założycielka i właścicielka Studia Tańca Hola Flamenco! w Katowicach, jedynej na Śląsku szkoły tańca ukierunkowanej na naukę flamenco oraz gry na kastanietach.. Organizatorka pokazów tańca oraz koncertów flamenco z udziałem uznanych polskich i zagranicznych artystów. Od 2022 roku można ją oglądać w brawurowym, monumentalnym spektaklu plenerowym Teatru HoM pt. Don Kichot z muzyką na żywo, gdzie jest odtwórczynią roli tańczącej Dulcynei.
MICHAŁ CZACHOWSKI – gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, producent muzyczny, architekt. Urodził się w Gliwicach w 1974 roku w rodzinie miłośników flamenco. W wieku 12 lat zaczął uczyć się gry na gitarze. Po wstępnym przygotowaniu klasycznym brał lekcje mistrzowskie od profesjonalnych gitarzystów flamenco, takich jak Rafael Cortés, Salva del Real i Gerardo Nuñez w Polsce i Hiszpanii, dzięki czemu całkowicie poświęcił się tej muzyce. Występując solo, a także z założonym przez siebie w 1992 roku zespołem Michał przez kilka następnych lat zostaje laureatem kilkunastu konkursów muzycznych i koncertuje w kilkudziesięciu krajach świata. Od wielu lat uczy gry na gitarze flamenco oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki. Od 2004 roku zostawał uznawany przez pismo Gitara i Bas najlepszym gitarzystą flamenco. Jego debiutancki album został nagrodzony nagrodą Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku i został nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2006. Album wydany był również w 2007 w USA i dotarł do 2. miejsca wśród najlepszych albumów world music. Druga płyta Acatao została uznana jako jedna z najlepszych płyt World Music roku 2016 przez Europejską Unię Radiową. Założyciel zespołu muzyki flamenco Viva Flamenco oraz międzynarodowego projektu Indialucia. W październiku 2019 został uhonorowany statuetką Golden Europea – europejską nagrodą za działalność artystyczną i kulturalną Europejskiej Unii Sztuki. Współpracował m.in. z: Trilok Gurtu, Leszkiem Możdżerem, Orkiestrą Aukso, Jorge Pardo, Pepe Habichuela, Rafaelem Cortesem.
JOANNA KOLASA – wokalistka, autorka tekstów, poliglotka i miłośniczka życia. Absolwentka klasy wokalnej Krakowskiej Szkoły Jazzu. Swoją pracę dyplomową poświęciła w całości flamenco. W twórczości skupia się na muzyce, która porusza serca – wokal nie jest dla niej jedynie instrumentem, a platformą do przekazywania emocji. Spory wycinek życia spędziła w Hiszpanii, gdzie uczyła się śpiewać flamenco od andaluzyjskich artystek oraz we Francji, gdzie na jakiś czas poskromiła swoje solistyczne zapędy, tworząc harmonię z innymi w śpiewie wielogłosowym. Doświadczenie innych kultur nauczyło ją doceniać różnorodność i czerpać inspiracje z muzyki różnych krajów, dlatego w jej głosie można usłyszeć dużo więcej niż jeden określony gatunek.
KRZYSZTOF NOWAKOWSKI – ukończył PSM II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie Perkusji Romana Gawlika – muzyka NOSPR w Katowicach. Doskonalił swoje umiejętności na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu Bernarda Maseli – czołowego wibrafonisty europejskiej sceny jazzowej. Będąc studentem, występował w wielu koncertach solistycznych. Już jako młody perkusista występował z chórem Camerata Silesia w kraju i zagranicą. Finalista Bielskiej Zadymki Jazzowej (2001). Współpracował z teatrem muzycznym, Capitol we Wrocławiu uczestnicząc w przedstawieniach: West Side Story Leonarda Bernsteina oraz Scat Leszka Możdżera. Stale współpracuje z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO. Od 2009 roku współpracuje z Marcin Wyrostek & Coloriage oraz Marcin Wyrostek Corazon. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak: Kayah, Justyna Steczkowska, Michał Czachowski (Viva Flamenco oraz Indialucia). W roku 2008 był półfinalistą 8 edycji programu Mam Talent.
TOMASZ PALA – pianista, absolwent wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Od lat bierze udział w wielu koncertach na festiwalu Rawa Blues. Współpracował m.in. z Martyną Jakubowicz, saksofonistą Robertem Chojnackim, gitarzystą bluesowym Grzegorzem Kapołką. Współpracuje z Janem Jakubem Należytym w spektaklu muzycznym Doktor Miłość, jak również z teatrami w Bielsku Białej oraz w Czeskim Cieszynie, gdzie aranżuje i gra w spektaklach muzycznych.
W repertuarze: