Film
Obywatel
Festiwal Filmowy w Gdyni 2014: Nagroda Specjalna Jury
Najnowsza komedia Jerzego Stuhra.
Wychodząc z gmachu telewizji, Jan Bratek ulega groźnemu wypadkowi. Leżąc na szpitalnym łóżku majaczy, przypominając sobie sceny z burzliwego życia. Miał szczęście – albo pecha – wbrew swoim zamiarom znajdować się w centrum wydarzeń historycznych. W jego losie, jak w soczewce, odbija się powojenna historia Polski.
Jana Bratka, który przez całe życie stara się jedynie być sobą, zagrali ojciec i syn – Jerzy i Maciej Stuhrowie.
W filmie zobaczymy także m.in. Sonię Bohosiewicz, Magdalenę Boczarską, Ireneusza Czopa, Piotra Głowackiego i Janusza Gajosa. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara oraz wielokrotnie nagradzany wybitny operator Paweł Edelman, a muzykę skomponował uznany krakowski kompozytor Adrian Konarski.
Reżyser o filmie: Obywatel jest filmem bardzo osobistym. Chociaż nie jest to moja stuprocentowa biografia, jest jakby biografią mojego pokolenia. Jest też filmem stricte autorskim, tzn. wszystko było w moich rękach: od początku, od pierwszego machnięcia piórem, po ostatnie dyspozycje dźwiękowe i montażowe, powiększonym o to, że także w nim zagrałem, tym bardziej biorę za niego odpowiedzialność.
W tym filmie obrywa się każdemu. Prawicy i lewicy. Kościołowi i świeckim. Ubecji i Solidarności. Karierowiczom i kombinatorom. Łucznikowi i zespołom tańca. A nawet TVP. Jerzy Stuhr patrzy na Polaków i naszą historię oraz współczesność okiem surowym i krytycznym, ale z otwartym sercem. Prowokuje, ale i bawi. Zachęca do odrobiny samokrytycyzmu, ale i dystansu. Z kogo się śmiejecie? Z siebie się śmiejemy! Po co się śmiejecie, by trochę zmądrzeć! Dagmara Romanowska, Onet.pl
Obywatel to właściwie współczesne Zezowate szczęście, a bohater Stuhra to brat bliźniak Jana Piszczyka. Grzegorz Fortuna, film.org.pl