Koncert
Natalia Przybysz & Raphael Rogiński – SHY ALBATROSS
W cyklu: Klub Myśli Ekologicznej
Zespół powołany przez Raphaela Rogińskiego to medium łączące muzycznie rozmaite kultury. Teksty zaczerpnięte z tradycji opowiadają o perspektywie kobiety, często postawionej w skrajnych sytuacjach. Tak więc obok lamentów, pieśni głodu i beznadziei, możemy usłyszeć teksty o kobietach gangsterach, czy obdarzonych paranormalnymi zdolnościami. Łącznikiem jest kultura Ameryki w której zawarł się dramat i nadzieja kobiet przybywających do niej z własnej woli lub jako niewolnice. Instrumentarium zespołu jest odzwierciedleniem tej podróży; usłyszymy tu cymbały, balafon, gitarę, mandolinę, wibrafon i inne. Tak samo stylistycznie słyszymy tu bluesa by doszukać się w nim muzyki Afryki, a irlandzkie romanse mieszają się z muzyką najdalszej prerii.
Razem z artystami będziemy świętować Dzień Ziemi. Po koncercie krótka rozmowa o tym, jak żyć na Ziemi, bez szkody dla Niej.
Natalia Przybysz – śpiew
Raphael Rogiński – gitara, mandolina, ngoni
Miłosz Pękala – wibrafon, santur, instrumenty perkusyjne
Hubert Zemler – perkusja, balafon, instrumenty perkusyjne
Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie, edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem – Shofar i Cukunft. Rogiński jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach. Gra również muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne wykonując je z muzykami z tych miejsc. Prymitywna muzyka ameryki, blues i rock lat 60 to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego. Natomiast zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem Rogiński gra Bacha, w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu.
Natalia Przybysz – znana szeroko jako wokalistka najlepszego polskiego zespołu soul i R&B Sistars. Po zawieszeniu zespołu Sistars, działalność Natalii możemy śledzić głównie pod nazwą NATU (solowy projekt), gdzie poza kompozycjami stała się liderem zespołu z niepowtarzalną energią, którą można poczuć podczas występów live. Inspirowana soulem, jazzem and funkiem nie kryje pasji dla starych ciepłych motown’owskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Wydała trzy albumy: Natu & Envee – Maupka comes home, Gram Duszy oraz Prąd. Album Gram Duszy spotkał się z uznaniem krytyków w Polsce i był porównywany do najlepszego soulu zagranicznego. Latem 2012 Natalia Przybysz stworzyła projekt z okazji 50-lecia debiutu artystycznego JANIS JOPLIN. Przedsięwzięcie zostało uznane i niesamowicie odebrane przez publiczność i recenzentów na letnich festiwalach, m.in.: Woodstock 2012, Męskie Granie 2012, 2013, jak również na jesiennej trasie koncertowej. Wg redaktorów Jazzsoul przedpremierowa trasa koncertowa Kozmic Blues była jednym z najważniejszych wydarzeń w 2012 r. Miłe słowa, uznanie, i wielka frekwencja podczas koncertów, zarówno fanów Natalii Przybysz, jak i miłośników utworów Janis Joplin, pozwalające cieszyć się z tak doskonałego odbioru projektu, przyczyniły się do wydania w czerwcu 2013 płyty Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplin. Wydana w 2014 roku płyta Prąd umocniła jej pozycję wśród czołowych polskich wokalistek, zyskując status Platynowej Płyty.