Film
FilmoHolic – Nocturama – pierwszy pozafestiwalowy pokaz w Polsce
W cyklu: FilmoHolic – Filmowy Klub Młodych
● ABSOLUTNA PRZEDPREMIERA ● PIERWSZY POZAFESTIWALOWY POKAZ W POLSCE ●
Pokaz zorganizowany dzięki pomocy Instytutu Francuskiego w Polsce – https://www.institutfrancais.pl
Najnowszy film twórcy filmu SAINT LAURENT! Pokazywany do tej pory tylko podczas 17. MFF Nowe Horyzonty.
Bertrand Bonello zastawia na widza pułapkę i realizuje film o zwodniczym seksapilu terroryzmu. W Nocturamie aktu bezsensownej przemocy nie dokonują fanatycy religijni, lecz poszukujący wrażeń hipsterzy. Reżyser z premedytacją podkreśla zresztą fizyczną atrakcyjność bohaterów, a ich czyny ozdabia transową muzyką (autorstwa samego Bonello) i teledyskowym montażem. Realizacyjna swada, skłonność do intelektualnej prowokacji i wyczulenie na demoralizujący potencjał popkultury zbliża francuskiego twórcę do autorów pokroju Jeana-Luca Godarda czy Piera Paola Pasoliniego. Pokrewieństwo z dziełami mistrzów sprzed lat okazuje się tu jednak mniej ważne niż zakorzenienie w kinie współczesnym. Fakt, że ukazani na ekranie zamachowcy rekrutują się spośród przedstawicieli niemal wszystkich zamieszkujących Francję grup etnicznych, pozwala dostrzec w filmie Bonella gorzki rewers słynnej Klasy Canteta. Podczas seansu Nocturamy nie sposób zapomnieć także o kontekstach pozaartystycznych – niecały tydzień po oficjalnej premierze filmu doszło do krwawego zamachu terrorystycznego w Nicei. (Piotr Czerkawski, e-katalog MFF Nowe Horyzonty)
Gościem lutowego FilmoHolica będzie Jakub Dziewit, który wygłosi prelekcję przed „Nocturamą” Bertranda Bonello oraz włączy się do dyskusji po seansie.
Jakub Dziewit – kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, fotograf, animator kultury. Autor książki „Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii”, współredaktor tomu „Patrzenie i widzenie w kontekstach kulturoznawczych”; za działalność badawczo-naukową dwukrotnie wyróżniany nagrodą JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Koordynator śląskich edycji Przeglądu Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”; organizator szeregu cykli warsztatów i seminariów, w tym m.in. „Laboratorium Obrazu” oraz „Nocnik Kulturoznawczy” na Uniwersytecie Śląskim; organizator 9 edycji „Plenerów Kulturoznawczych”. Autor kilku fotograficznych wystaw indywidualnych; kurator ponad 20 wystaw fotograficznych i malarskich; pomysłodawca projektu „Galerii Tymczasowej” w Katowicach; koordynator projektów w „Galerii Szarej”. Redaktor naczelny wydawnictwa grupakulturalna.pl, członek redakcji „Laboratorium Kultury”, redaktor Serii Wydawniczej „Historia i Teoria Kultury”, członek Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.
Bilety w specjalnej cenie 7 zł (dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego w Polsce).