Film
28. MFSP A PART – Teatr Jerzego Grotowskiego: Książę niezłomny
W cyklu: 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part
[projekcja filmu poprzedzona wstępem]
Bilety w cenie 19 (normalny), 16 zł (ulgowy) do nabycia w Kinoteatrze Rialto.
Prezentacja rejestracji przedstawienia Teatru Laboratorium według dramatu Pedra Calderona de la Barca w parafrazie Juliusza Słowackiego i reżyserii Jerzego Grotowskiego, którego premiera odbyła się w kwietniu 1965 roku we Wrocławiu. Książę niezłomny to spektakl legenda, ikona dwudziestowiecznej rewolucji teatralnej, uznawany za szczytowe osiągnięcie aktorskie zespołu kierowanego przez Grotowskiego, z arcydzielną kreacją Ryszarda Cieślaka w roli niezłomnego Don Fernanda.
Pracę nad przedstawieniem rozpoczęto jeszcze w Opolu wiosną 1964 roku przed przenosinami zespołu do Wrocławia. Przebiegała ono dwutorowo: Grotowski osobno pracował z całym zespołem, a osobno, indywidualnie z odtwórcą roli głównej. W ciągu kolejnych lat jego prezentowania, w składzie wykonawców zachodziły zmiany, skutkujące powstaniem kolejnych wariantów (I, II, III).
Najbardziej znany z nich jest wariant II ze Stanisławem Ścierskim, który zastąpił Gastona Kuliga w roli Don Henryka (premiera w listopadzie 1965 roku we Wrocławiu). To właśnie ta wersja została sfilmowana z ukrytej kamery w Spoleto w lipcu 1967 roku, po czym do nagrania dołączono rejestrację dźwiękową z Oslo z marca 1966. Powstały w ten sposób zapis spektaklu, opatrzony wielojęzycznymi napisami przez zespół pod kierunkiem Ferruccio Marottiego z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie stanowi źródło wiedzy o przedstawieniu dla kolejnych pokoleń.
Projekcję filmu poprzedzi wstęp Jarosława Freta, dyrektora Instytutu im. J. Grotowskiego we Wrocławiu.
Principe Costante. Riconstruzzione
Produkcja: L’Instituto del Teatro e dello Spettacolo dell’Università di Roma [bez daty produkcji]. Obsada: Ryszard Cieślak (Don Fernando), Antoni Jahołkowski (Król), Mieczysław Janowski (Mulej/Don Alfonso), Maja Komorowska (Tarundante), Stanisław Scierski (Don Enrico). Czas trwania: 48 minut.
Na zdjęciu: plakat Waldemara Krygiera
(źródło: Teatr Laboratorium/Archiwum Instytutu Grotowskiego)
Wydarzenie na FB: TUTAJ