Cykl

PRZEGLĄD FILMÓW ROWEROWYCH “KINO NA KOLE”

Jedyny na Śląsku dwukołowy przegląd filmowy!

Już 8 i 9 września w kinoteatrze Rialto w Katowicach miłośnicy rowerów, kinomaniacy i wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w jedynym w swoim rodzaju przeglądzie filmów rowerowych.

„Kino na kole” to niepowtarzalna okazja do obejrzenia produkcji zza Oceanu, m.in.: „To live and ride In L.A” będący gratką dla wielbicieli ostrego koła, „Adventures for the cure” – film o ostrokołowej jeździe przez Stany Zjednoczone opowiedziany głosem trzykrotnego zwycięzcy Tour de France Grega LeMonda, czy też kultowy film rowerowych offroadowców „Life Cycles”. Dokument ten zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach sportów ekstremalnych, dyscyplin outdoorowych, festiwali promujących oryginalne formy sztuki. Ponadto w programie znajdą się krótkometrażowe rowerowe produkcje pochodzące z niemieckiego festiwalu w Herne, a także polskie opowieści z rowerem w tle. Wśród tych ostatnich m.in. „Trzy starty” – film z kolarską kreacją Zbyszka Cybulskiego oraz dokument o klimatycznej rowerowej podróży po polskich i białoruskich wioskach – „Tandemem przez pogranicze”. Wśród zaproszonych gości, którzy wygłoszą krótkie prelekcje przed filmami m.in. Przemo Łukasik z Medusa Group oraz Roman Badura – uczestnik maratanów kolarskich, członek zarządu Śląskiej Inicjatywy Rowerowej.

Przegląd filmowy to nie jedyna atrakcja wrześniowego weekendu. W programie znajdą się również: warsztaty rowerowe, pokazy oldschoolowych jednośladów, fotograficzne atelier oraz rowerowa gra miejska. Podczas warsztatów będzie można nauczyć się jak zaprojektować i wykonać odblaskowe elementy rowerowe, a także w prosty sposób „odpicować” stary rower. Nie zabraknie również kursu wymiany dętki, regulowania hamulców i innych niezbędnych rowerowych porad i napraw. W ciągu dnia nasz fotograf wykona profesjonalne portrety uwieczniające uczucie łączące człowieka z dwukołowym pojazdem. Na warsztaty nie obowiązują zapisy, wystarczy w godzinach 14:00-18:00 przyjść, przyjechać na rowerze do kinoteatru Rialto. Zachęcamy wszystkich do zabrania ze sobą swoich rowerów!

W holu kinoteatru Rialto – projekcje rowerowych animacji z Instytutu Plastyki z Akademii Jana Długosza w Częstochowie oraz pokazy filmów „ze stajni” Red Bulla.

Startujemy rowerową grą miejską w sobotę 8 września od godziny 10:00. W niedzielę 9 września kończymy przegląd filmowy, ładując akumulatory pozytywną energią rowerowych tricków.

Organizatorem imprezy jest Polskie Forum Edukacji Europejskiej, współorganizatorem Instytucja Filmowa Silesia Film.

Serdecznie zapraszamy, gwarantujemy niezapomniane wrażenia, dobre towarzystwo i pozytywnie zakręconą rowerową atmosferę.

Projekt objęty mecenatem Miasta Katowice.