Cykl

najtisy. czyli edukacja nostalgiczna

Lata 90. w naszej zbiorowej świadomości to okres wypełniony pastelowo-fluorescencyjną szczęśliwością oraz czas wspominany          z rozrzewnieniem i nostalgią za ostatnimi momentami analogowej, naprędce importowanej popkultury. To oczywiście zbiór koloryzowanych, lepszych niż samo doświadczenie, ulotnych wspomnień, które z zasady miały przyćmić swoją pstrokatością nie do końca ciekawe czasy samowolki i szarości.
Z pomocą owej nostalgii przychodzi mentalna kolekcja ówczesnych artefaktów – dla każdego, w zależności od wieku, to odrobinę inny zestaw. Zawsz jednak cechował je pewien kicz i nietrwałość. Te chemiczno-plastikowe wykwity fantazji były przełomowym momentem, przede wszystkim powiązanym z końcem pewnej epoki     i początkiem nowego systemu, nie tylko w Polsce.
Dla nas to przede wszystkim przełomowy moment w popkulturze i kinematografii – zarówno na poziomie twórczym, jak i społecznym. Ciekawość i audiowizualny głód zaspokajany był przez piracki raj, ogólnodostępne wypożyczalnie kaset VHS oraz giełdy i stragany z partyzancko przegrywaną muzyką, filmami i grami wideo. Wszystko to w oparach swojskiego chałupnictwa i z ograniczonym budżetem.
Dla części z nas lata 90. to okres przedwiośnia: dzieciństwa, dorastania, pierwszych razów – zarówno osobistych, jak i społecznych. Chwila, w której po raz pierwszy od dłuższego czasu budowanie społeczności opierało się o zajawkę, zainteresowania i ciekawość nowego, nie zaś o historię i podziały.
Z radością zatem zapraszamy do powspominania dawnych czasów, o których naszym obowiązkiem jest również edukować najmłodszych.
Serię nostalgicznych wydarzeń rozpoczniemy po naszymu. Już 27 stycznia zapraszamy do Kina Światowid na jedyny pokaz specjalny Pulp Fiction z udziałem śląskich lektorów.
Autorskie tłumaczenie do filmu Quentina Tarantino na język śląski wykonał dla nas Grzegorz Kulik, twórca przekładów m.in prozy Szczepana Twardocha. Dialogi czytać będą dla was Dariusz Chojnacki oraz Marcin Gaweł.
2 lutego zapraszamy na niedzielne popołudnie i wieczór do Kina Kosmos. O 16.00 rozpoczniemy warsztaty pod hasłem „Powrót do przeszłości”, podczas których popracujemy nad wyobraźnią najmłodszych (o co chodzi z kasetą i ołówkiem?) oraz nauczymy ich wszystkiego na temat nośników audiowizualnych. Dzieci będą miały szanse zobaczyć bajki z kaset VHS i zgodnie z niegdysiejszą etykietą, przewinąć film po jego obejrzeniu. Dodatkowo, część kina zostanie zaaranżowana na wypożyczalnię kaset VHS.
Skoro mowa o VHS-ach, o 20.00 zapraszamy na kultowy seans filmu Stevena Soderbergha Seks, kłamstwa i kasety wideo.

Na finał nostalgicznej eskapady zapraszamy 8 lutego do Kinoteatru Rialto. Kresz Party to klasyczna potańcówka w klimacie lat 90. Zachęcamy do przyjścia w odpowiednim outficie z epoki. Będą przeboje dyskotek i kolonii oraz wizualizacje rodem z Vivy Zwei.
Zapraszamy!
Przewiń się z nami o trzy dekady!