Cykl

KINO.PT. Przegląd Nowego Kina Portugalskiego

Przegląd KINO.PT to 12 filmów, od dokumentów przez fabuły po krótkie metraże, pokazywanych w 9 miastach Polski w czasie trzech miesięcy od listopada 2013 do stycznia 2014 roku.
KINO.PT ma na celu ukazanie świeżości i różnorodności współczesnego kina portugalskiego oraz zapoznanie polskiego widza z nowymi twórcami: już zdobywającymi spory rozgłos i uznanie, jak Miguel Gomes, Sérgio Trefaut czy Gonçalo Tocha, i tymi na razie mniej znanymi, jak Salomé Lamas czy Regina Pessoa.
Podczas przeglądu zaprezentowanych zostanie dwanaście filmów licznie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach i czekających teraz na wyróżnienie ze strony polskiego widza, od którego dzielił je do tej pory znaczny dystans. Przegląd KINO.PT, idąc w ślad za intencją twórców ukazywanych obrazów filmowych, ma na celu ten dystans pokonać.

Młodzi twórcy starają się zrozumieć świat, mierząc dystanse swoich czasów. Dystanse geograficzne, jak czyni to Gonçalo Tocha w swoim poznawaniu wyspy Corvo, jednego z najodleglejszych punktów Europy; dystanse społeczne, o których opowiadają Filipa Reis i João Miller Guerra dokumentując życie ludzi mieszkających w gorszych dzielnicach wielkich miast; dystanse między narodami, które ukazuje Sérgio Trefáut w Podróży do Portugalii; dystanse osobiste, historyczne i wiele innych. Pasja odkrywania odległości u tego młodego pokolenia filmowców wynika przede wszystkim z potrzeby zrozumienia i uczynienia z kina sztuki zbliżenia, skrócenia dystansu. To pokolenie chce zaznaczyć swoją pozycję w odróżnieniu od wielkich mistrzów portugalskiego kina, takich jak Manoel de Oliveira, Fernando Lopes, Paulo Rocha czy César Monteiro – twórców, którzy woleli zawsze eksplorować granice języka filmowego niż po prostu opowiadać historie i nadali portugalskiemu kinu jego auto-refleksyjny i ironiczny charakter.