Cykl

jaZZ i Okolice / jaZZ & Beyond

Festiwal Muzyki Improwizowanej – jaZZ i Okolice / jaZZ & Beyond jest bezpośrednią kontynuacją cyklicznej imprezy muzycznej. Jego początki sięgają 2004 roku, wówczas  w Górnośląskim Centrum Kultury i Jazz Klubie Hipnoza w Katowicach zorganizowano cykl koncertów pod hasłem: jaZZ i okolice. Od 2012 roku Festiwal jaZZ i Okolice / jaZZ & Beyond realizowany jest jako wydarzenie odbywające się w kilku miastach regionu: Chorzowie, Katowicach, Sosnowcu, Jaworznie, Częstochowie, Tychach i Gliwicach w okresie trzech jesiennych miesięcy: od końca września do połowy grudnia.

Celem festiwalu jest zaprezentowanie melomanom najnowszych obszarów muzycznych poszukiwań w dziedzinie improwizacji, w mniejszym stopniu związanych z tradycyjnym dziedzictwem jazzu, pojmowanym na sposób purystyczny i akademicki, natomiast w większym stopniu stawiającym akcent na aktualności muzyki improwizowanej oraz tworzące go kreatywne artystycznie środowiska w Polsce i na świecie.

Prezentowana muzyka to wielowątkowa podróż po świecie różnorodnych kultur i tradycji, która swoje inspiracje czerpie zarówno z historii amerykańskiego, europejskiego i polskiego jazzu, muzyki soul, rhythm and bluesa, rozmaitości muzyki etno-folkowej, jak również z brzmień muzyki pop-rock, elektroniki, muzyki klasycznej i eksperymentalnej oraz współczesnej kameralistyki.