Cykl

2. Ars Independent Festival 2012

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent odbędzie się w Katowicach w dniach 21-30 września. To druga edycja festiwalu filmów niezależnych i niekomercyjnych. Pokazywane są na nim filmy, które wyznaczają nowe kierunki w kinematografii oraz zaskakują podejmowaniem nowych, rzadko eksploatowanych przez innych twórców tematów i sposobem ich prezentowania. 

Najważniejszym elementem festiwalu jest Konkurs Główny. W tym roku stanie do niego 8 nie pokazywanych dotąd w Polsce filmów w reżyserii obiecujących debiutantów lub twórców drugich obrazów. Liczy się niezależność w sposobie myślenia oraz oryginalne pomysły. W konkursie zobaczymy m.in.: “Atomowy wiek” w reż. Heleny Klotz, “Sprzedawca” w reż. Sebastien’a Pilote, “Miasto dzieci” w reż. Yorgosa Gkikapeppasa czy “Syberia” w reż. Joany Preiss.

Najlepszemu reżyserowi przyznana zostanie po raz pierwszy w historii festiwalu nagroda Czarnego Konia. W ten sposób organizatorzy chcą podkreślić rolę festiwalu, jako wydarzenia promującego do końca nie odkrytych, ale świetnie zapowiadających się reżyserów – prawdziwe czarne konie światowego kina. Równocześnie, w sposób nieco niezamierzony, nagroda odwołuje się do górniczych tradycji Górnego Śląska.

Drugim konkursem festiwalu będzie Konkurs Animacji. Staną do niego utalentowani twórcy animacji (również przede wszystkim debiutanci) wybrani przez Piotra Kardasa, byłego dyrektora programowego Se-ma-for Film Festival.