Cykl

Film i Miasto vol. 3

Pokazy filmowe, dyskusje, warsztaty, wycieczki miejskie i działania w plenerze.

Udział biorą: architekci, socjolodzy, urbaniści, edukatorzy, kulturoznawcy, specjaliści od przyrody.

Na przełomie wiosny i lata 2021 roku Instytucja Filmowa Silesia Film powraca do swojego cyklicznego wydarzenia FILM I MIASTO realizowanego we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Trzecia edycja, która potrwa od 17 czerwca do 29 sierpnia, będzie poświęcona miastu i kształtowaniu się miejskich aktywności w nowej, pandemicznej i postpandemicznej rzeczywistości.

Będzie nas interesowało, jak miasto – jego obiekty, przestrzenie i działania – zmienia się i odpowiada na nasze potrzeby w obliczu powracających lockdownów, konieczności zachowania społecznego dystansu czy potrzeby dookreślenia nowych, bezpiecznych form uczestnictwa w miejskich aktywnościach. Chcemy zaprosić wszystkich do namysłu nad podstawowymi aspektami nowej codzienności: zmianą systemu, który dotychczas strukturyzował życie społeczne; najbliższym otoczeniem, które od ponad roku jest naszą bezpieczną przestrzenią; technologią, z którą jeszcze bardziej staliśmy się połączeni; przyszłością, w której lokujemy nasze nadzieje. Do rozmów zaprosimy architektów, socjologów, specjalistów od przyrody, urbanistów, psychologów i kulturoznawców.

W ramach wydarzenia odbędą się dyskusje, warsztaty i pokazy filmowe. Uczestników wydarzenia FILM I MIASTO vol. 3 zaprosimy do trzech katowickich kin: Kina Kosmos, Kina Światowid i Kinoteatru Rialto, gdzie będą odbywać się seanse filmowe i spotkania. Zaproponujemy również aktywności w plenerach, które stały się dla mieszkańców miasta swoistym substytutem wakacji, podróży, spotkań, wytchnienia… Specjalne spotkanie poświęcimy również najbardziej charakterystycznemu obiektowi Katowic – SPODKOWI, który w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny.

Tegoroczna edycja wydarzenia FILM I MIASTO będzie dotyczyć miasta nie tylko w ujęciu teoretycznym, ale – bardziej niż kiedykolwiek – w praktycznym, ze szczególnym odniesieniem do aktywności miejskich, plenerów i działań uwzględniających perspektywy przyszłości i zmiany.