Cykl

5. Ars Independent Festival 2015

Ars Independent Festival 2015 to katowicki festiwal filmu, animacji, gier wideo i muzyki odbywający się w tym roku w dniach 22-27 września w kinach Światowid, Kosmos i Rialto, a także w klubie Drzwi Zwane Koniem i w nowej siedzibie Akademii Sztuk Pięknych.

Tegoroczny Ars Independent to trzy międzynarodowe konkursy – Czarny Koń i Czarny Koń Animacji, a także po raz pierwszy – Czarny Koń Gier Wideo. Czarny Koń to 6 premierowo prezentowanych w Polsce debiutów i filmów drugich. Czarny Koń Animacji to 28 krótkometrażowych animacji, uzupełnionych 11 animacjami w secie Dać mu szansę (z którego widzowie wybiorą jeden film, który dołączy do konkursu). Czarny Koń Gier Wideo to interaktywna wystawa 6 gier wydanych w latach 2014/2015.

W ramach jurorskich przeglądów zaprezentujemy filmy Łukasza Barczyka i Amélie van Elmbt, prace wizualne Robbe’a Vervaeke, animacje Pawła Dębskiego, gry wideo Jakuba Dvorskiego.

W sekcji Out of Competition oferujemy wybór zmysłowych debiutów i filmów drugich z  trzech kontynentów. Głośniej kontynuuje odkrywanie zaskakujących filmów i dokumentów muzycznych z całego świata. Sekcja Obok przybliży krótkie formy zrodzone z różnych mediów: sety teledysków, animacje non-fiction, machinimę. Panel dyskusyjny Grasz? z udziałem jurorów konkursu gier wideo poświęcony będzie krytyce i estetyce gier wideo.

W tym roku usłyszymy berlińską artystkę Tami Tamki, a także katowickie projekty: Neko Nebula, Rabbit on the Moon i Marte. Scenę muzyczną uzupełnią osobliwe wydarzenia: Sety z kasety i Kieszonkowe jam session, które zderzą ze sobą kulturę analogową i cyfrową.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa mobilnych gier przygodowych studia Artifex Mundi, pokaz animacji szkolnych z Katowic i Badapesztu w nowej siedzibie katowickiego ASP, wystawa autorskich plakatów filmowych z Klubu Filmowego Ambasada, a także spotkanie z technologią VR.

karnet normalny – 70 zł
karnet ulgowy (uczniowie, studenci) – 60 zł
bilet na pojedynczy seans – 10 zł