Film
Z dala od zgiełku
W cyklu: Filmowy Klub Seniora
Z dala od zgiełku Thomasa Hardy’ego to jedna z najwspanialszych powieści w historii literatury – wciągająca i zachwycają historia o miłości. Mimo że rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej, pozostaje współczesna.
Główna bohaterka – Bathsheba to złożona postać, której nie brakuje mądrości i humoru – dlatego należy do jednej z najpopularniejszych postaci literackich w historii. To na jej cześć Suzanne Collins nazwała główną bohaterkę Igrzysk śmierci Katniss Everdeen. Powieść z 1874 roku po raz pierwszy zekranizowano w 1967 roku – główną rolę zagrała Julie Christie.
Co takiego jest w bohaterach książki Hardy’ego, że po stu czterdziestu latach nadal się z nimi identyfikujemy? Scenarzysta David Nicholls mówi, że po prostu mają złożone osobowości: Książka zawiera elementy tragedii, ale jednocześnie napisano ją z lekkością i wspaniale poprowadzono wątki romantyczne. Ta książka to hymn dla życia.
Współczesna ekranizacja klasycznej powieści dziewiętnastowiecznego pisarza, Thomasa Hardy’ego, w reżyserii Thomasa Vinterberga to historia Bathsheby Everdene – niezależnej kobiety, która dziedziczy farmę po wuju. Młoda, bogata dziewczyna zwraca uwagę Gabriela Oaka (farmera, który zachwyca się tym, że jest ona wolnym duchem); Franka Troya (przystojnego i lekkomyślnego sierżanta a także posiadacza ziemskiego) oraz Williama Boldwooda (dojrzałego kawalera). To opowieść o wyborach, namiętnościach i byciu niezależnym, a także o miłości i związkach oraz stawianiu czoła wyzwaniom. Bathsheba mierzy się z własnymi namiętnościami i demonami, i musi zdecydować, czego tak naprawdę pragnie… Bathsheba to niezwykła postać – można się z nią identyfikować, a jednocześnie zmusza do refleksji. Bywa samolubna i próżna, ale jest też silna, piękna i fascynująca. Góruje nad wieloma postaciami literackimi – osobiście wolę ją od Scarlett O’Hary. – śmieje się scenarzysta David Nicholls.