Film
Wybawienie
Psychopatyczny morderca, religijni fanatycy i nierozwiązana sprawa zaginionych dzieci.
Wybawienie Hansa Petera Molanda to kontynuacja przygód detektywów z Departamentu Q, ekranizacja trzeciego już bestsellerowego kryminału napisanego przez mistrza gatunku Jussiego Adler-Olsena.
Detektyw Carl i jego pomocnik Assad z Departamentu Q nie raz już udowodnili, że nie ma czegoś takiego jak sprawy, których nie da się rozwiązać. W ich ręce trafia zamknięta w butelce tajemnicza wiadomość. Tekst liczy sobie 8 lat, a całość napisana jest dziecięcym pismem przy pomocy ludzkiej krwi. Carl i Assad trafiają na trop grupy religijnych fanatyków, którzy nigdy nie zgłosili zaginięć swoich podopiecznych. Detektywi rozpoczynają śmiertelnie niebezpieczną grę z psychopatycznym mordercą, który wystawi wiarę bogobojnych rodziców na najwyższą próbę…
Reżyser o filmie
Wybawienie to filmowa opowieść o wierze – a także o rzeczach wynikających z jej braku. To historia dwóch przyjaciół policjantów, którzy nigdy dotąd nie rozmawiali ani o religii, ani kwestiach wiary. Niespodziewanie okazuje się, że ich podejście do tych spraw może mieć kluczowe znaczenie w prowadzonym śledztwie. Fabuła Wybawienia przemieszcza się pomiędzy różnymi grupami religijnymi oraz klasami społecznymi, a sam film staje się ostatecznie przestrzenią do niezwykłych interakcji między ludźmi, którzy w dzisiejszej, współczesnej Europie zdają się egzystować w równoległych rzeczywistościach. Co oczywiste, opowiadana w Wybawieniu historia jest również rozrywkowa – to trzymający w napięciu dreszczowiec, nieograniczony żadnymi ustalonymi regułami gatunkowymi.
(…) Kwestie wiary oraz kruchości ludzkiego życia są bardzo istotne nie tylko w dzisiejszym świecie. Nie można o tym zapominać. A jednak ostatecznie Wybawienie to film, który przekazuje podskórnie poczucie rodzącej się nadziei – w postaci piękna człowieczeństwa Assada i Carla. (…) Hans Petter Moland