Film
Wielki Liberace
MFF w Cannes 2013: konkurs główny, oficjalna selekcja
11 nagród Emmy 2013 m.in.: najlepszy miniserial lub film telewizyjny, najlepsza reżyseria miniserialu lub filmu telewizyjnego, najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym – Michael Douglas
Wielki Liberace to prawdziwa historia wielkiej gwiazdy rozrywki XX wieku. Świat znał go jako Valentino Liberace – bajecznie bogatego, niewiarygodnie utalentowanego i kochanego przez publiczność celebrytę polskiego pochodzenia. Jego występy zawsze były wielkim wydarzeniem, a pełen przepychu styl stał się inspiracją m.in. dla Eltona Johna, Madonny czy Lady Gagi. Jednak jego życie prywatne odbiegało od wszystkiego, co wiedziały o nim miliony fanów.
Życiowa rola zdobywcy Oscara Michaela Douglasa (Wall Street, Nagi instynkt) oraz znakomity Matt Damon (Buntownik z wyboru, Tożsamość Bourne’a), w wielkim pożegnaniu z filmem Stevena Soderbergha, twórcy m.in. Erin Brockovich, Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra czy Solaris, nagrodzonego Złotą Palmą za Seks, kłamstwa i kasety wideo oraz Oscarem za Traffic.
Władziu Valentino Liberace – nazywany przez przyjaciół Lee, a przez rodzinę Walter – urodził się w West Allis, w stanie Wisconsin w Stanach Zjednoczonych w 1919 roku. Jego matka była Polką, ojciec Irlandczykiem. Przez blisko trzy dekady, od lat pięćdziesiątych po siedemdziesiąte, był najlepiej opłacaną gwiazdą rozrywki na świecie.
Film, pokazany w konkursie festiwalu w Cannes i wyróżniony piętnastoma nominacjami do nagrody Emmy, jest zgodnie z deklaracją Soderbergha jego ostatnim filmem.
Michael Douglas o swojej filmowej roli: „To naprawdę wyjątkowa rola. Wiesz, że nigdy nie będziesz dokładnie taki jak Liberace i musisz wykreować go na ekranie, tak byś czuł się komfortowo i jednocześnie mówił jakąś prawdę o postaci. A w dodatku musiałem stać się atrakcyjny dla Matta Damona! To była naprawdę wielka historia miłosna – oni się bardzo kochali – z wieloma cudownymi, zabawnymi, radosnymi chwilami”.
„Fantastycznie zagrany i wyśmienicie zrealizowany filmowy diament.” Joanne Ostrow, Denver Post.
„Douglas naprawdę zagrał rolę życia, Damon zresztą też. Debbie Reynolds w tle. Ode mnie maximum.” Michał Oleszczyk, dwutygodnik.com
„Współczesne kino rzadko oferuje filmy tej jakości.” Matt Zoller Seitz, New York Magazine.
„To jeden z najbłyskotliwszych i najbardziej gorzkich reprezentantów gatunku hollywoodzki film biograficzny.” Tom Gilatto, People Weekly