Cykl

Cinema Italia Oggi 2022

Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, razem z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie, zapraszamy na XI edycję Cinema Italia Oggi – Przeglądu Nowego Kina Włoskiego.

Katowicka edycja imprezy odbędzie się w dniach 22-30 maja

Przegląd otworzy najnowsza komedia Paolo Genovese (twórcy Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie). Nie zabraknie wielkich gwiazd włoskiego kina: Tony Servillo (Wielkie piękno, Oni, Ręka Boga) stworzył wielką kreację w filmie Król uśmiechu, gdzie zagrał neapolitańskiego aktora, dramaturga i komika Eduardo Scarpettę; Kasia Smutniak (Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, Oni) w filmie 3/19 udowadnia, że bardzo dobrze czuje się w repertuarze dramatycznym.

Oprócz tego w programie m.in. przedpremierowo uhonorowany nagrodą „Director’s Fortnight” na ostatnim festiwalu w Cannes włoski dramat Chiara. Jest to ostatnia część trylogii kalabryjskiej (Mediterranea oraz Ciambra), która przyniosła Jonasowi Carpignano nie tylko uznanie, ale i szereg festiwalowych laurów.  Realizm opowieści osadzonej w splątanej z mafią społeczności podkreślają zdjęcia Tima Curtina i muzyka skomponowana przez cenionego reżysera Benha Zeitlina.

Na uwagę zasługuje też najnowszy film Nanniego Morrettiego Trzy piętra. Twórca rewelacyjnego Pokoju syna powraca z poruszającym filmem o miłości, gniewie i wybaczeniu. Splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo. Trzy piętra miały swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, którego Nanni Moretti jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia.